Mobilyalar, İnegöl'de 'teste girecek'
Pazartesi, 25 Kasım 2013
Mobilyalar, İnegöl'de 'teste girecek'
Türkiye'nin ilk mobilya test laboratuvarı İnegöl'de açılacak.

İSTANBUL - Türkiye'nin mobilya üretim merkezlerinden İnegöl'de 'mobilya test laboratuvarı' kurulacak.

İnegöl Belediyesi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Almanya kökenli TuvRheinland firmasınca Türkiye'de ilk mobilya test laboratuvarı İnegöl'de hayata geçirilecek. Laboratuvar ile İnegöl'ün mobilya üretiminde marka değerinin dünyaya pazarlanması, mobilya üreten ülkeler ile rekabet gücünü artırmak ve mobilya üretiminde kalitenin devamlılığının sağlanması hedefleniyor.

Dünya çapında 8 mobilya test laboratuvarı bulunan TuvRheinland'ın 9'uncu laboratuvarı İnegöl'de kuruldu. 17 Ekim'de İnegöl Modef Expo fuarı ile birlikte açılacak olan test laboratuvarında sadece ürünün emniyeti değil, ekolojik ve sürdürebilirlik konularında da hizmet verilmesi planlanıyor.

Laboratuvarın sadece İnegöllü üreticilere değil, tüm Türkiye ve hatta Hindistan'a kadar olan bölgede üretim yapan bütün üreticilere hizmet sunulacak.

Mobilya test laboratuvarının kurulum maliyeti yaklaşık 2 milyon Euro olurken, bu maliyetin geneli makine yatırımında değerlendirildi. Almanya'dan özel getirilen makinelerle bütün mobilya firmalarına hizmet verilecek. İnegöl mobilyası dahil olmak üzere tüm Türkiye'de oturma grubu, ofis mobilyaları ve diğer tüm çeşitlerdeki ürünleri dünya standartlarında üretmek ve büyük markalar haline getirmek için atılan adım sonucu üreticiler dünyada geçerli sertifika belgelerini İnegöl'den alabilecek.

Ürünlere 25 ayrı test

Ürünler test aşamasında yaklaşık 25 istasyondan geçerek pozitif ya da negatif test raporları hazırlanacak.

Pozitif test raporu oluştuktan sonra ürünleri üreten işletmeler tetkik edilerek, üretim de uygunsa sertifika hazırlanacak.

Ayrıca sağlığa zararlı maddeler ile ilgili yapılan testler sonucunda da sertifikalarını alan üreticiler, ürünlerinin hem kaliteli hem de emniyetli olduğunu belgeleyecek.